Homemade “Energy” Bars

While browsing the aisles at any grocer, you are likely to see 10’s or even 100’s of options in the “energy” or “food” bars.  Not only are these processed, full of sugar and often contain preservatives, they are also pricey.  The bars my husband and son prefer (Clif) run between $0.99 (on sale) to $2.00.  …

Homemade “Energy” Bars Read More 👉